• Dimensiunea fontului normală
  • Micește dimensiunea fontului

HCM Baia Mare s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

Email Imprimare PDF

Campioana României la handbal feminin a învins-o cu 32-22 pe Viborg în ultima etapă din grupa 2 a Ligii Campionilor şi astfel şi-a asigurat calificarea în sferturi
Duminică seara, HCM Baia Mare a primit vizita celor de la Viborg în ultima etapă a celei de-a doua faze a grupelor din Liga Campionilor. Pentru a fi sigură de calificarea în sferturile de finală campioana României trebuia să câştige acest meci. În cazul unei înfrângeri, atunci depindea de rezultatul partidei dintre Metz şi Gyor. În partida tur din Danemarca, HCM Baia Mare a învins-o cu 31-30 pe Viborg. Aşa că româncele erau mari favorite în această ultimă etapă. Campioana României a început foarte bine acest meci şi s-a distanţat rapid la 3-4 goluri diferenţă. În minutul 9 conducea cu 5-1. Până în minutul 16 HCM Baia Mare a păstrat avantajul de 3-4 goluri, dar apoi au urmat vreo 6-7 minute în care danezele au fost mai bune şi au fost aproape să egaleze. Din minutul 22 când scorul era 10-9, campioana României a început să joace iarăşi foarte bine, iar la finalul primei reprize avea un avans de 6 goluri, scor 17-11.

În primele cinci minute ale reprizei secunde s-a menţinut diferenţa de 5-6 goluri. Apoi au urmat zece minute în care HCM Baia Mare a jucat mai bine şi avantajul a crescut la 8-9 goluri. Cea mai mare diferenţă, 11 goluri, a avut loc în minutul 49 când scorul era 28-17. În ultimele zece minute avansul a fost de 9-10 goluri şi până la urmă partida s-a încheiat cu scorul de 32-22. Cea mai bună marcatoare a acestui meci a fost Burgaard de la Viborg cu 8 goluri. De cealaltă parte pentru HCM Baia Mare au marcat câte 5 goluri Abbingh şi Do Nascimento.

În celelalte două meciuri din ultima etapă a grupei 2 s-au înregistrat următoarele rezultate: Larvik s-a impus pe teren propriu cu 25-17 în faţa echipei Savehof, iar Gyor a câştigat cu 27-20 în deplasarea de la Metz. În urma acestor rezultate, Larvik a terminat grupa 2 pe prima poziţie cu punctaj maxim, urmată de Gyor cu 16 puncte, iar pe locul 3 s-a clasat HCM Baia Mare cu 8 puncte. Apoi locul 4 cu 7 puncte a fost ocupat de Viborg, locul 5 cu 6 puncte de Metz, iar ultima clasată cu doar 3 puncte a fost Savehof. În sferturi se califică primele patru clasate.

În condiţiile în care Metz a pierdut, pentru HCM Baia Mare era suficient un rezultat de egalitate în ultima etapă ca să se califice, însă dacă nu ar fi câştigat ar fi terminat pe locul 4 în grupa 2 şi ar fi întâlnit în sferturi pe Buducnost. Acum fiind pe locul 3 se va duela în sferturi cu Dinamo Volgograd. Echipa rusă s-a clasat pe locul 2 în grupa 1 cu 11 puncte. Celelalte trei sferturi de finală arată astfel: Viborg - Buducnost, Thuringer - Larvik şi Vardar Skopje - Gyor. Prima manşă a acestor meciuri va avea loc în perioada 3-5 aprilie pe terenul echipelor clasate pe locurile 3 şi 4 în grupe. Apoi returul se va disputa în perioada 10-12 aprilie.